B&P Instal

Strona w trakcie tworzenia. Materiały się sukcesywnie uzupełniane.

Wystawy według dekad

Wystawa: Wystawka gwiazdkowa ZAP

Wystawka gwiazdkowa ZAP

Miasto: Lwów (pracownia ZAP przy ul. Batorego 12)
Instytucja: Związek Artystek Polskich we Lwowie
Data: 1926 (grudzień)

  • " W lecie 1926 roku ZAP korzysta z okazji wynajęcia dużej pracowni w śródmieściu, poświęca na to wszystkie swoje zapasowe pieniądze i jednorazowe datki członków i pomoc p. Albinowskiej-Minkiewiczowej. Organizuje w tym lokalu popołudniowe kursy rysunków, malarstwa, rzeźby i co najważniejsze dla członków, wieczorny akt 'crouis'. Kursy rysunków i malarstwa prowadzi p. Lang, rzeźby - Smolkówna, w pracowni urządza sie też małą wystawke gwiazdkową, która jednak w związku z ogólna sytuacją ekonomiczną nie przynosi spodziewanego dochodu".

Żródło: Maszynopis z archiwum Zygmunta Harlanda, oprac. Żródło: Wasylkowski Janusz, "Lwowskie miscellanea: Historia Związku Artystek Polskich we Lwowie (1917—1927)", 2000/2001, s. 143-148

  • W ostatnich latach Związek zmienił swój zakres działania. Ciężkie warunki bytu i mały ruch sprzedaży nie pozwalały na częste urządzanie wystaw. Mimo tego Związek nabywa na własność w r. 1925. pracownię przy ul. Batorego 12. i otwiera tam szkołę malarstwa i rzeźby pod kierunkiem pań H. Lang i J. Smolkównej. Szkoła ta dla braku zainteresowania została zwiniętą, a utrzymały się jedynie godziny wieczornych rysunków, gdzie za minimalną opłatą studjować można trzy razy tygodniowo akt. Ponadto pracownia stoi do dyspozycji członków, lub innych artystek, do wynajęcia na dnie lub tygodnie.

Źródło: Janina Nowotnowa, "Związek Artystek Polskich", Ateneum, R. 1928, s. 233 - zobacz

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się