B&P Instal

O projekcie

Wystawy sztuki kobiet pojawiły się wraz z profesjonalizacją artystycznej działalności kobiet w drugiej połowie XIX wieku i organizuje się je do dziś. Główna zasada ich organizacji jest stała – pokazywane są tylko prace stworzone przez kobiety. Zmianie zaś ulegają powody organizacji takich ekspozycji, sposoby podkreślania (lub nie) odmienności twórczości kobiet i odbiór z jakim się takie działania spotykają. Projekt jest propozycją pisania historii sztuki kobiet nie w oparciu o osiągnięcia poszczególnych artystek a wystawy. Dzięki takiej perspektywie widoczne stają się aspekty dotychczas nie poddawane refleksji, przede wszystkim zmieniający się sposób konceptualizowania ”sztuki kobiet” i w Polsce w ciągu ostatnich 140 lat.

Głównym celem projektu jest zgromadzenie możliwie pełnej dokumentacji dotyczącej wszystkich wystaw sztuki kobiet, jakie zostały zorganizowane w Polsce. „Wystawy sztuki kobiet” rozumiane są tu jako wystawy zbiorowe, na których swoje prace eksponują tylko kobiety (nie obejmuje to wystaw indywidualnych). W projekcie uwzględniane są nie tylko przełomowe ekspozycje i nie tylko wystawy feministyczne, ale wszystkie wystawy sztuki kobiet, które zostały zorganizowane w Polsce. Od pierwszych odnotowanych w latach 70-tych XIX wieku, po te otwarte w grudniu 2015.

Drugim celem projektu jest prześledzenie w jaki sposób analizowane wystawy odzwierciedlają i kreują zmieniające się przekonania dotyczące twórczości artystycznej kobiet. Przeprowadzone zostaną wnikliwe analizy wybranych wystaw, obejmujące szerokie spektrum zagadnień, takich jak: proces powstawania wystaw, dobór dzieł sztuki i sposób ich aranżacji, materiały towarzyszące ekspozycjom, a także recepcja wystaw. Przygotowane będzie syntetyczne ujęcie całego zagadnienia w postaci obszernego artykułu naukowego, a także zbiorowa monografia obejmująca interpretację wybranych case studies.

Projekt był realizowany w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu w latach 2014-2017

Zespół realizujący projekt:

  • dr hab. Agata Jakubowska prof. UAM (kierowniczka projektu)
  • mgr Joanna Bojda (do lutego 2015)
  • mgr Luiza Kempińska (od marca 2015)
  • mgr Karolina Rosiejka
  • mgr Karolina Staszak

PODSUMOWANIE BADAŃ - RAPORT

Projekt finansowany był przez Narodowe Centrum Nauki (konkurs OPUS, grant numer 2013/09/B/HS2/02065)

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się