B&P Instal

Strona w trakcie tworzenia. Materiały się sukcesywnie uzupełniane.

Wystawy według dekad

Wystawa: Baby

Baby, GGM, 2011, okładka katalogu, dzięki uprzejmości GGM

Baby

Miasto: Gdańsk
Instytucja: Gdańska Galeria Miejska
Kuratorka: Grażyna Tomaszewska
Data: 15 października - 11 listopada 2011

Beata Ewa Białecka

Marta Branicka

Gosia Golińska

Ada Majdzińska

Gocha Stankiewicz

Katarzyna Swinarska

Anna Tomaszuk

Wystawie towarzyszył katalog Baby, red. Ewa Chudecka, Wiktoria Bieżuńska, Gdańska Galeria Miejska 2011, jęz. polski i angielski, ss. 40.  OKŁADKA

Plakat wystawy TUTAJ

 

Tekst towarzyszący wystawie:

"Baby - ten kolokwializm określający kobiety sugeruje, że tematem wystawy będzie tak zwana sztuka kobiet. Podstawowe pytaniem, które ma sprowokować ta prezentacja brzmi: czy sztuka ma płeć? Aby na nie odpowiedzieć, zaprosiliśmy do udziału w wystawie uznane trójmiejskie artystki, uprawiające różne dziedziny sztuk wizualnych. Zobaczymy malarstwo, grafikę, video oraz rzeźbę.

Od momentu, w którym kobiety, a szczególnie artystki, odzyskały w kulturze europejskiej głos w dyskursie społecznym i artystycznym, minęło już kilkadziesiąt lat. Kobiety, które w czasie wojen musiały zastępować nieobecnych mężczyzn, nie chciały powrócić do, wydawało się, na zawsze określonych ról. Ogólnie rzecz ujmując, w sztukach uprawianych przez kobiety na przestrzeni wielu lat obecne są nurty, które można określić jako „trauma zaklejonych ust”. Feminizm, poszukiwanie i tworzenie nowych ról społecznych, kobiece ciało i jego fizjologia to główne dominanty tej sztuki. Czy wywalczona niejako przez pokolenia artystek pozycja kobiet w sztuce ma nienaruszalny status quo? Czy dzisiaj, kiedy uczelnie artystyczne zdominowane są przez studiujące kobiety, istnieje jeszcze „sztuka kobiet” jako odrębny gatunek?

Wracając jednak do postawionego na początku pytania: artystki w swoich realizacjach różnie odnoszą się do problemu płciowości sztuki lub go po prostu ignorują. Na wystawie pojawią się prace zaangażowane politycznie, społecznie prace konceptualne i takie, które zmierzą się z fizycznością materii. Czy gdyby nie podpis pod pracą rozpoznalibyśmy jej twórcę?"

[źródło: www.ggm.gda.pl]

 

Katalog

wydawca: Gdańska Galeria Miejska

rok wydania: 2011

redakcja: Ewa Chudecka, Wiktoria Bieżuńska,

zdjęcia: Marek Frankowski, Remigiusz Biernacki, Agnieszka Baaske, archiwum artystów

projekt graficzny: Gosia Golińska

język: polski, angielski

ISBN: 978-83-933170-6-6

40 stron

miękka okładka

 

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się